How Much Does a Giraffe Cost?

How Much Does a Giraffe Cost?
Amongst the numerous special of animals out there, one of the most interesting is the giraffe, which is known for its uniquely long neck. Because of this, it is considered the tallest among the animals living on land. Add to that, it is also characterized by a background color of dark yellowish brown as well as irregular black to yellow patches. This animal lives well in natural environments like woodlands, grasslands and savannas. Let’s find out more interesting things about it including how much does a giraffe cost. The Average Price for a Giraffe How much does a giraffe cost? The answer is close to $25,000. Based on records, it is an illegal practice to own a giraffe privately in numerous states in the U.S. However, some areas in the country allow private ownership, such as the state of Texas. This animal belongs to phylum Chordata, class Mammalia in the order Artiodactyla. Together with the okapi, they comprise the only two species living under the Giraffidae family. Additional...

How Much Does It Cost to Rent a Car in Spain?

How Much Does It Cost to Rent a Car in Spain?
Before you make the trip, knowing the costs of renting a car in Spain will help you plan the budget. The cheapest ones will probably cost little more than 120 Euros a week. Advantages Although you can travel by bus or train, there are certain advantages to traveling by car. One of them of course, is that you and your friends / family are traveling in private. You don’t have to put up with the noise that comes with traveling with other passengers. Another advantage is that with the right vehicle, gas consumption is maximized. It is also in many ways more comfortable to ride in. if you are heading out of town, it can be a very pleasurable ride. When analyzing the costs of renting a car in Spain, the benefits and advantages cannot be discounted. Searching for Rentals on the Web The best way to check the costs is to go to the Web. Bear in mind prices fluctuate and can change within a matter of a few days. There are several websites to choose from. But the best ones are those that allow...

How Much Does Limewire Cost?

How Much Does Limewire Cost?
Limewire is one of the most famous and used file sharing programs that can be accessed through the Internet. To locate files as well as share files, the program uses a computer network called Gnutella and the program uses BitTorrent support. Computer users can try the freeware version of the program but for their convenience, it is best to try the enhanced version. The latter allows secured and safe file sharing among users. To know how much Limewire costs, let us look at the price of the purchasable version. Enhanced Version How much does Limewire cost? To download the enhanced or the professional version, users should pay $21.95. This version can be used for six months. However, for those who want to try the extended professional version, they need to allot $34.95. The extended professional version can be used for a year. Computer users who prefer to download the free or the basic version can share audio and video files with friends. Aside from these, they can download files from several...

How Much Should a Private Tutor Charge?

How Much Should a Private Tutor Charge?
Some have asked how much should tutoring fees be. With prices of tuition scaling higher, people have made hiring a private tutor an option. Another scenario is one has difficulties with a certain subject thus necessitating the need for a private tutor. Another common scenario is when you need extra income or a second job; you might consider it as an option. Determining Your Fee Searches on the Internet will bring all sorts of information on tutoring fees. This brings to mind how much should a private tutor charge as a suitable tutoring fee. Your online search will bring out a wide range of possible tutoring fee you can opt to charge. You’ll be surprised to find that some private tutors would ask for as low as $10 an hour for their services. Some make a better living by asking to as much as $25 to $50. Then again, you’ll be surprised to find that there are private tutors who ask for as much as $150 for every lesson they teach. There are those who have thought that a PhD or even...